Węgiel kamienny
Sprawdzone źródło opału do Twojego domu. Klasyka gatunku oraz sprawdzona wydajność.
Ekogroszek
Ekogroszek jest pochodną węgla kamiennego, który został przetworzony do postaci granulatu.
Pellet
Ekologiczny środek opałowy, który powstaje na bazie odpadów drewnianych. W 100% czysty i ekologiczny.
Szybki kontakt
Skaryszew
ul. Słowackiego 33A
e-mail: sodap@wp.pl
tel: 603 - 128 - 133

Węgiel kamienny

Dwa podstawowe rodzaje węgla to węgiel brunatny i węgiel kamienny.

Węgiel kamienny to ten naj­pow­szech­niej stosowany do ogrzewania, wyraźnie czarny i twardy węgiel. Główną różnicą w stosunku do węgla brunatnego jest wyższa zawartość czystego węgla(75-90%), dzięki czemu jest on bardziej kaloryczny.

 

Węgiel brunatny zgodnie z nazwą jest koloru brązowawego i cechuje się dużo niższą wartością opałową od węgla kamiennego. Jest to skała osadowa pochodzenia organicznego roślinnego powstała w neogenie, w erze kenozoicznej ze szczątków roślin obumarłych bez dostępu powietrza. Zawartość węgla 62-75%. Często stosowany jako paliwo. Jego wartość opałowa waha się od 7,5 do 21 MJ/kg.

Najważniejszym parametrem węgla jest jego wartość opałowa, czyli ilość ciepła, jaką uzyskamy ze spalenia kilograma opału. Warto wiedzieć przy tym, że tani rosyjski węgiel charakteryzuje się niską kalorycznością ok. 22 MJ/kg. Tymczasem dla polskich węgli kamiennych to średnio 27-28 MJ/kg.
Odpowiedni węgiel to produkt charakteryzujący się właściwymi parametrami fizykochemicznymi, które gwarantują bezawaryjną i bezproblemową pracę pieca. Innymi istostnymi parametrami są:

  • spiekalność,
  • zawartość siarki,
  • zawartość popiołu,
  • wilgotność.


Stosując węgiel sprawdzony pod względem jakościowym mamy niższe roczne koszty ogrzewania budynku, a dodatkowo ograniczamy emisję substancji szkodliwych do atmosfery. Należy podkreślić, iż jest on najczęściej wykorzystywany jako paliwo opałowe.

Ciepło spalania to nie kaloryczność

Mniej uczciwi sprzedawcy zamiast wartości opałowej (kaloryczności) podają ciepło spalania węgla, licząc że się nie zorientujesz. Ciepło spalania jest zawsze wyższe niż wartość opałowa, więc wygląda atrakcyjniej i łatwo można się naciąć.

Gdzie tkwi diabeł? Ciepło spalania to całkowita energia uwolniona ze spalenia węgla, wliczając w to energię ulatującą wraz z wytworzoną parą wodną. Problem w tym, że ta energia jest dla nas bezużyteczna. Aby ja odzyskać, musielibyśmy ochłodzić spaliny, by spowodować ich kondensację. Proces ten stwarza tyle problemów technicznych, że do tej pory nie powstał węglowy kocioł kondensacyjny.
Dlatego w zakupie należy kierować się tylko i wyłącznie wartością opałową węgla, a ciepło spalania ignorować.

Węgiel kamienny dzieli się na typy, sortymenty, klasy i gatunki.
 

Typ. O typie węgla energetycznego decydują między innymi: zawartość części lotnych, zdolność spiekania i ciepło spalania. Do kotłów w domach jednorodzinnych stosuje się węgiel typu od 31 do 33.
Klasa. Zależy od wartości opałowej węgla i zawartości popiołu. Oznacza się ją dwoma cyframi, na przykład 25/7, gdzie 25 określa najniższą wartość opałową wyrażoną w MJ/kg, 7 ? najwyższą zawartość popiołu w procentach. Im wyższa wartość opałowa paliwa, tym więcej ciepła uzyskamy.
Gatunek. Węgiel podzielono również na cztery gatunki, biorąc pod uwagę jego klasę i sortyment. Im niższa klasa i mniejsze uziarnienie, tym gorszy gatunek węgla.
Sortyment. Zależnie od wielkości ziarna rozróżnia się następujące sortymenty węgla:

  •     grube (kęsy, węgiel kostka, orzech) ? wielkość ziaren powyżej 25 mm,
  •     średnie (węgiel groszek) ? wielkość ziaren 8-31,5 mm,
  •     drobne ? wielkość ziaren do 50 mm
  •     miałowe/ekomiałowe - wielkość ziaren do 0,3-31,5 mm,


Podsumowując, węgiel kamienny będzie przez dziesiątki lat podstawowym paliwem opałowym.

Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko / firma:
Twój adres e-mail:
Twój telefon:
Twoja wiadomość /pytanie:
Przepisz wynik działania:
8 + 8 - 7=
DevilArt: strony internetowe Radom