Węgiel kamienny
Sprawdzone źródło opału do Twojego domu. Klasyka gatunku oraz sprawdzona wydajność.
Ekogroszek
Ekogroszek jest pochodną węgla kamiennego, który został przetworzony do postaci granulatu.
Pellet
Ekologiczny środek opałowy, który powstaje na bazie odpadów drewnianych. W 100% czysty i ekologiczny.
Szybki kontakt
Skaryszew
ul. Słowackiego 33A
e-mail: sodap@wp.pl
tel: 603 - 128 - 133

Węgiel kamienny

Dwa podstawowe rodzaje węgla to węgiel brunatny i węgiel kamienny.

Węgiel kamienny to ten naj­pow­szech­niej stosowany do ogrzewania, wyraźnie czarny i twardy węgiel. Główną różnicą w stosunku do węgla brunatnego jest wyższa zawartość czystego węgla(75-90%), dzięki czemu jest on bardziej kaloryczny.

 

Węgiel brunatny zgodnie z nazwą jest koloru brązowawego i cechuje się dużo niższą wartością opałową od węgla kamiennego. Jest to skała osadowa pochodzenia organicznego roślinnego powstała w neogenie, w erze kenozoicznej ze szczątków roślin obumarłych bez dostępu powietrza. Zawartość węgla 62-75%. Często stosowany jako paliwo. Jego wartość opałowa waha się od 7,5 do 21 MJ/kg.

Najważniejszym parametrem węgla jest jego wartość opałowa, czyli ilość ciepła, jaką uzyskamy ze spalenia kilograma opału. Warto wiedzieć przy tym, że tani rosyjski węgiel charakteryzuje się niską kalorycznością ok. 22 MJ/kg. Tymczasem dla polskich węgli kamiennych to średnio 27-28 MJ/kg.
Odpowiedni węgiel to produkt charakteryzujący się właściwymi parametrami fizykochemicznymi, które gwarantują bezawaryjną i bezproblemową pracę pieca. Innymi istostnymi parametrami są:

  • spiekalność,
  • zawartość siarki,
  • zawartość popiołu,
  • wilgotność.


Stosując węgiel sprawdzony pod względem jakościowym mamy niższe roczne koszty ogrzewania budynku, a dodatkowo ograniczamy emisję substancji szkodliwych do atmosfery. Należy podkreślić, iż jest on najczęściej wykorzystywany jako paliwo opałowe.

W Polsce węgiel kamienny należy podzielić na trzy grupy. Podział jest uzależniony od przydatności technologicznej węgla oraz od jego cech: temperatura spalania, zawartość substancji lotnych w przeliczaniu na substancję suchą i bezpopiołową.

Podsumowując, węgiel kamienny będzie przez dziesiątki lat podstawowym paliwem opałowym.

Formularz kontaktowy
Imię i nazwisko / firma:
Twój adres e-mail:
Twój telefon:
Twoja wiadomość /pytanie:
Przepisz wynik działania:
11 + 10 - 4=
DevilArt: strony internetowe Radom